Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi

2009-02-12 14:33:00Serdar KORDU

Birinci Dünya Savaşı'nın bitiş gününde doğan, doğarken annesini kaybeden ve yaşlı görünümünden korkup onu bir huzurevinin kapısına bırakan babasının ardından yaşlı olarak yaşama başlayan Benjamin'in hikayesi tüm aksamalarına rağmen izlemeye değer. 

Güzel bir metafor idi, Benjamin Button ve Tuhaf Hikayesi filminin yaşlı doğan, giderek gençleşen ve bir bebekken bunayarak ölen izleği.

Yaşamın insandan götürdükleriyle getirdiklerine en iyi gösterge çocuklardır.

Nefes almak gibidir onlar, bazen nefes kesseler de.

Hem giden yılları hatırlatırlar hem de değişen zamanı; onlar yeni gelen günü anlatırlar.

Ne çok şey yaşanmıştır onların yokluğunda ve onların huzurunda.

Yaşlı doğan bebek ve bebek ölen yaşlı. Yaşlıyken de çocuk, gençleşirken de çocuk Benjamin Button. Birincisinde  ruhen, ikincisinde bedenen.

Yaşamın her döneminin ayrı bir güzelliği olduğunu, düşleri takip etmenin erdemini, yaşama sevincini süzüyorsunuz filmin akıp giden her sahnesinde.

Daha filmin başında, savaşta ölenlere atfen şehrin meydanına geriye doğru çalışan saati yaparak bir protesto gerçekleştiren saatçinin söyleviyle içiniz buruluyor, "Belki ölen çocuklarımızı zamanı geriye alarak geri getirebiliriz" diyor usta saatçi...

Gençleşerek öldüğünü anladığında, bir yaşlının Benjamin'e söylediği tek cümle filmi anlatmaya yetiyordu: "Yazık sana, sevdiklerinin birer birer öldüğünü göreceksin!"

Fitzgerald'ın oldukça beğenilen romanının filme uyarlanmasının başarısızlığına dair okuduğum eleştirilerin etkisiyle beklentimi düşük tuttuğum filmde tatmin edici bir çarpıcılık bulduğum söylenemez.

Oyun, Yedi, Döğüş Kulübü gibi etkili filmlere imza atan yönetmen David Fincher'in bu filmde istediği felsefi derinliği ve etkiyi yakalayamadığını düşünüyorum. Uzayan planlar, hantal kalan kurgu ve zayıf müziğin bunda oldukça etkili olduğu açık.

İçten içe hissettiğim böyle bir konunun çok daha yaratıcı ve derinlikli bir şekilde işlenebileceğiydi...

Yorgun olmadığınız bir günde, dikkat kesilerek izlemenizi tavsiye ederim. Aşka ve yaşama değer verenlerin çok keyif alacağı bir film.


Orjinal Adı: The Curious Case of Benjamin Button
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton, Julia Ormond, Tom Everett
Senaryo: Eric Roth
Müzik: Kirk Baxter, Angus Wall
Tür: Aşk, Dram, Fantastik, Romantik
Süre: 166 dk.
Yapım: 2008, ABD

534
0
0
Yorum Yaz